Kartonpiyer Stropiyer Alçı döküm veya sıkıştırılmış köpük plakaların duvarlar ve tavanların birleşim yerlerini kapatacak şekilde özel yapıştırıcı veya alçıyla tutturulması sayesinde gerçekleştirilen dekoratif görüntüdür. Alçı dökümler kartonpiyer köpükten yapılanlar ise stropiyer olarak bilinir. Genel olarak kartonpiyer olarak denilmekte. Bu işlemler için uzman uygulayıcıya ihtiyaç vardır. 

KARTONPİYER

Alçı döküm işlemiyle yapılan kartonpiyer için özel kalıplar yapılmalıdır. Kalıp işi maliyetlidir, tekrar tamir göreceği zaman yine kalıp yapılması gerekir. Taşınması, kesimi ve montajı zordur. Montaj sonrası çeşitli nedenlerle tavan veya duvardan ayrılıp ağır yaralanmalı kazalara sebep olma ihtimali vardır.

PENCERE ÖNLERİNE KARTONPİYER STROPİYER NASIL UYGULANIR?

  • Pencere önlerine gelen kısımlara 20-25 cm korniş montajı boşluğu bırakılarak düz perdelik monte edildikten sonra kartonpiyer montajı
  • Montajdan sonra duvarlara gelen kısımlar hafif bir alçı lekesi bırakacağı için duvarlar yeniden boyama,
  • Boyanabilir, tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanması tavanla bütünlük içinde görünmesini sağlar.
  • İstenilen özel şekil ve kalınlıkta üretile bilir bu stropiyere göre bir avantaj

STROPİYER

Stropiyer poliüretan malzemeden imal edilip hafif taşınabilir, kolay monte edilen maliyeti düşük bir malzemedir.

-Pencere önlerine gelen kısımlara 20-25 cm korniş montajı boşluğu bırakmalı

-Düz perdelik montajı ve daha sonra stropiyer montajı

-Tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanabilmekte. Bu da tavanla bütünlük içinde görünmesi sağlamakta

-Solvent bazlı boyalar kullanılmamalı. Çünkü etkileşime girip yapılarının bozulmasına sebep olma sorunu

NEDEN STROPİYER?

Montajdan sonra duvarlara gelen kısımlar hafif bir alçı lekesi bırakacağı için duvarlar yeniden işlem gerektirebilicek . Montaj kararından önce bu ihtimal ve maliyette göz önünde bulundurulmalıdır. Yenilenmesi veya değiştirilmesi çok kolaydır. Nakliyesi kolay ve maliyeti düşüktür. 2 metrelik boy olarak adlandırılan ölçülerde satılmaktadır. Çeşitli modelleri vardır, aynı zamanda banyo gibi mekanlar için inceleri (5-8cm) oda ve salon gibi kısımlar için 13 ve üzeri kalınlık ölçüleri mevcuttur. Günümüzde genellikle sade modeller tercih edilmektedir. Birçok yapı market, hırdavatçı ve hatta İnternet üzerinden sipariş verilebilmekte. Standart ölçülere sahiptir bu kartonpiyere göre bir dezavantajdır. Fakat bu çok büyük bir sorun olmadığı gibi aslında standartın sağlanması açısından bir avantajdır.

Önceki makaleAlçıpan
Sonraki makaleTadilat Tamirat

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here