Dekorasyon işlemlerinin en önemli malzemesi, alçıdır.  Alçı taşı, dekorasyon için kullanılmadan önce  pişirilir ve ardından toz haline getirilir. Suyla karıştırılan alçı, artık dekorasyon ürünü olarak kullanılmaya hazırdır.  Alçı, inşaat sektöründe çok uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. Alçı için  neredeyse dekorasyon işlerinin ana malzemesi demek yanlış olmaz.

İnşaat işlerindeki kullanımını baz alırsak alçı, yapılan binaların hem dış kısmında farklı bir görüntü yaratmak; hem de iç mekanlarda genellikle tavan ve duvarlarında farklı süslemeler meydana getirmek için kullanılmaktadır.  Aynı zamanda bu süslemelerin malzemeden dolayı  kolaylıkla boyanabilmektedir. Bu özellikleri nedeniyle alçı dekorasyonda hem müşteriye, hem inşaatçıya geniş seçenek sunmaktadır.

Alçı Dekorasyonunda hizmet kalitesi önemli

Bu konudaki en önemli detay, alçı dekorasyon işlerinde uygulamayı yapacak kişi ya da kişilerin alanında uzmanlaşmış olmasıdır.  Çünkü istenilen en iyi görüntü, işin doğru ve kaliteli yapılmasıyla mümkündür.

Duvara yapılacak uygulamalar (kemer yapımı,  duvarı pürüzsüzleştirme çalışması gibi) ve tavana yapılacak uygulamalar arasında  en çok bilinen alçıpan tavan ve tavan göbekleri gibi işçiliklerde, mutlaka ince iş konusunda kendisini geliştirmiş ustalar ile çalışılması elzemdir.

Bu saydığımız sebepler neticesinde de  bünyesinde alanında uzman ustalar çalıştıran firmaları tercih etmenizin önemi bir kez daha hatırlanmalıdır.  Hem aldığınız hizmetten memnun kalmanız garanti olacak,  hem de her iş düzgün ve istediğiniz gibi yapılacağı için tadilat işlerinizin süreç olarak uzaması gibi bir  durum söz konusu olmayacaktır.

Alçı kullanmanın faydaları

Alçının faydalarını  açıklarsak;

  • Alçı, çevre dostu bir ürün olduğu için kirlilik yaratmaz.
  • Yapı olarak sağlamlığından dolayı, yüzeyde çatlak oluşumunu engellemektedir.
  • Her an uygulamaya hazır bir malzeme olarak yer aldığından ekstradan bir masraf çıkartmaz.
  • Kolay işlenebilen bir ürün olduğundan hangi alanda nasıl ve ne kadar kullanılabileceği kolaylıkla ayarlanır.
  • Alçının yanmaz özelliği bulunduğundan, yangına karşı son derece güvenlidir.
  • Kendisine eşdeğer ürünlerle karşılaştırıldığında çok daha hafif bir ürün olduğundan, özellikle inşaat sektörü gibi yoğunlukla kullanıldığı alanlarda daha az maliyet çıkartır.
  • Bakteri barındırmadığı gibi aynı zamanda insan sağlığını tehdit edici kanserojen içerikler taşımaz.
  • Dekorasyon konusunda son derece estetiktir.  Alçı, yalıtım sağlama özelliği ile ortamdaki ısı yalıtımına yardımcı olur. Aynı zamanda ortamdaki ses geçirgenliğini de en aza indirir.
Önceki makaleBoya Badana
Sonraki makaleAlçı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here