Alçıpan uygulama, iki karton arasında kalacak şekilde bir dekoratif levhaya/panele dönüştürülmüş halidir. Farklı amaçlar için kullanım kolaylığı ve çeşitliliği sağlar. Bu nedenle en sık tercih edilen malzemeler arasındadır. Ya yüzeye yapıştırılarak ya da bir takım profillere sabitlenen malzeme, dekorasyon konusunda işleri hızlandırır ve kolaylaştırır.

Alçıpanla Duvar Bölme İşlemi Nedir?

Alçıpan duvar bölme işlemi, binalarda duvar uygulamalarının alçıpan malzemeyle yapılmasıdır. Bu malzeme, belirli ölçülerde levha haline dönüştürülerek, metal alaşımlı konstrüksiyonların üstüne vida yardımıyla sabitlenir. Sabitleme sonucu estetik bir görüntü isteğiyle uygulansa da malzemenin kullanım açısından getirileri oldukça fazla. Çünkü Bu malzeme, yapılarda yangın ve su baskınlarına dayanıklılığı arttırır.  Aynı zamanda, hem ses hem de ısı konusunda yalıtım sağlama olanağı.

Bölmeler oluşturmak çok kolay

-Esnek yapısı sayesinde olası bir deprem durumunda yıkılma ve parçalanma ihtimali oldukça düşük.

 –Isıya dayanıklılığı sayesinde yarım saate kadar yangına karşı dayanıklıdır. 

-Bakteri üretmeyen yapısı sayesinde alçıpan malzeme, evlerde rahatlıkla kullanılabilir. Böylece bebek ve çocuk olan evlerde hastanelerde tercih sebebi. Çünkü Bu mekanlarda dezenfekte ortam önemli. Bu nedenle dekorasyon malzemesi olarak bu tercih son derece güvenilir olur.

-Mekanları daha kullanışlı değerlendirme imkanı sunar.

-Binalarda yeni alanlar ve bölümler yaratmanın en temiz ve ucuz yoludur.

-Alçıpan malzeme sayesinde meydana gelecek kirlilik yok denecek kadar az.

-Alçıpan malzeme tuğla ve diğer malzemelerden oluşturulmuş duvarlara nazaran çok daha hafiftir. Hafifliği sayesinde istenilen anda kolay ve hızlı dekorasyon değişikliğine gitme olanağı verir. 

Son olarak tavan, duvar, boş alana montajı oldukça kolay olduğundan alçıpan dekorasyon malzemeleri oldukça çeşitlilik göstermekte ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 Işık Bandı Nedir?

Ev dekorasyonlarında az önce anlattığımız gibi, farklı alanlarda gerçekleştirilecek dekorasyona yönelik, pek çok alçıpan çeşitleri bulunmaktadır. Seçenekler bu kadar fazla olunca, değerlendirme konusunda da farklı fikirler ortaya çıkartılmıştır. Buna bağlı olarak ışık bandı bir tavan dekorasyon modeli oluşturulmuştur.

Gizli ışık bandı olarak da duyabileceğiniz bir dekorasyon modelidir. Tavana uygulanan  alçıpan modellemeleri, bulunduğu ortamın/odanın ışıklandırma görevini de üstlenerek daha şık ve sade bir görüntünün imkanı sunar. Çoğu yeni mimari unsurlara göre inşa edilen evlerde bu uygulanmakta. 

Bazen fazla ışık, bazen de daha loş bir şekilde aydınlatma unsurları kullanılmakta. Dekor ve aydınlatma işini bir arada gören ışık bandı uygulaması, evinizde klasik/modern/varaklı/eski usul gibi örneklendirebiliriz. Tüm aydınlatma unsurlarını bir kenara bırakıp,  farklı ve uygulanma kolaylığı açısından çok daha tercih edile bilir bir ürün olarak hayatımızda yer edilebilmekte.

Önceki makaleAlçı
Sonraki makaleKartonpiyer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here