Alçı nerede kullanılır

Özellikle  kafelerde, alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinin bulunduğu binalarda, insan trafiğinin yoğun olduğu okullarda, tüm hastane ve otellerde inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır.

İçeriği nedeniyle yapılarda sıfırdan üretim aşamasında dahi kullanılmakta. Aynı zamanda hali hazırda inşası tamamlanmış yapılarda ihtiyaç duyulan yenileme işlemlerinde, etkili göreve sahiptir.

Alçı sıvanın avantajları

Diğer sıva çeşitlerine göre neredeyse üç kata kadar fazla yalıtım sağlamaktadır. Böylelikle, alçı sıva, yaşam alanlarında ve ısıtılması gereken  ortamlarda yakıt tasarrufu sağlayabildiğinden, ilk tercih edilen üründür.

Yoğunluk olarak düşük bir malzeme olan alçı sıva, bu özelliği sayesinde, çimento veya kumla karşılaştırılma özelliğinde. Bu sebepten, inşaatlarda kullanılarak binanın yükü hafifletilmekte. Böylelikle binaların depreme dayanıklılığını artırır.

Hiçbir kanserojen madde barındırmayan içeriği sayesinde alçı sıva, uygulandığı her ortamda bakteri üretiminin önüne geçer. Cilde dost, sağlıklı bir yapı malzemesi olarak her zaman kabul görmektedir.

Bu ürünün uygulandığı ortamlarda yaz ve kış mevsim koşullarının getirdiklerini absorbe edebilme özelliği bulunmaktadır. Örneğin; iç mekana uygulanan alçı sıvanın, oluşacak rutubeti yok edebildiği bilinmektedir. Malzeme ayrıca alçı sıva, kış mevsiminde de ortamın daha sıcak kalmasına olanak sağlar.

Çimento gibi malzemeler kullanılarak yapılan sıvalarla kıyaslandığında, maddi olarak çok daha uygun maliyete sahiptir. Bu özelliği sayesinde işlemlerin daha ekonomik tamamlandığı görülmektedir. Özellikle inşaatlarda zaman çok önemli bir unsurdur. Hızlı kuruyan alçı sıva, böylelikle zamandan tasarruf edilmesine de olanak sağlamaktadır.

Yaşam alanlarında yangına karşı dayanıklığı da önem arz eder. Yüzde 20’lik oranda su içeren alçı sıva, bu özelliği sayesinde, yangın esnasında ortamda alevlerin ilerleme hızını düşürmektedir.

Uzman uygulamalı

Alçı sıvanın bahsi geçen özelliklerini sorunsuz gösterebilmesi için işinde uzman bir usta tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden hem bina inşasında, hem de sonradan yapılması planlanan onarımlarda uzman tarafından uygulamalı. Her zaman bir ustanın alçı işlemleri için görevlendirilmesi en doğrusu olacaktır.

Sıva işlemi, iç mekan perdahlama için günümüzde en sık ve ekonomik olarak tercih edilen yöntemdir. Çünkü iç cephe mantolama, alçı-pan, asma tavan ve saten alçı uygulamaları yapılabilir. Köşelerin düzgün görünmesi için alüminyum alçı köşeler en sık kullanılan malzemedir.

Esnek yüzeylerin alçıyı tutması ve daha sonraki dökülmeleri engellemek için ise  file uygulaması yapılır. Alçı sıva,  ikincil ve son kat olarak uygulanır. Daha sonra zımparalama ve izolasyon astarı ardından boya veya duvar kağıdı uygulamasına geçilir.

Önceki makaleDekorasyon
Sonraki makaleAlçıpan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here